Biznesowa baza danych – czy warto ją mieć

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez posiadania bazy danych oraz bez korzystania z korzyści, jakie ona ze sobą niesie. Odpowiednio przygotowana biznesowa baza danych pozwala na dotarcie do tych odbiorców, którzy prawdopodobnie będą zainteresowani zakupem naszego produktu bądź usługi. Mówi się, że dobra baza danych firm, która jest regularnie aktualizowana, to sposób na odniesienie sukcesu.

Jakie parametry trzeba brać pod uwagę?

Biznesowe bazy danych powinny opierać się na kilku indywidualnych cechach odbiorców, jednak parametry są zależne od usługi czy produktu, jaki chcemy zaoferować. Przede wszystkim jednak bazę danych opieramy na branży, lokalizacji, rodzaju działalności, obrocie, wielkości zatrudnienia.

Wyodrębnienie grupy docelowej

W momencie, gdy ustalimy parametry, jakie selekcjonują firmy, kolejnym krokiem jest wyodrębnienie ze zbioru tych wyników, które będą tworzyły naszą grupę docelową. Wówczas otrzymujemy sprofilowaną grupę i jest to nasza biznesowa baza danych. Dzięki temu stajemy się posiadaczami kontaktów do firm – potencjalnych klientów bądź partnerów w biznesie – które mogą być zainteresowane możliwością współpracy z nami. Jest to zdecydowanie szybsze niż ręczne ”poszukiwanie” potencjalnych klientów.

Tradycyjne metody poszukiwania klientów oparte o ogłoszenia i pocztę pantoflową mogą nie wystarczyć w przypadku zwiększonej konkurencji na rynku. Konieczne jest wówczas rozpoczęcie aktywnego poszukiwania kontaktów biznesowych. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest kupno biznesowej bazy danych. Dzięki niej możemy rozpocząć aktywne poszukiwania klientów zainteresowanych naszymi usługami bądź produktami.

Biznesowe bazy danych można wykorzystać na kilka sposobów:

  • Call center – konsultanci dzwonią i pytają o zapotrzebowanie na produkty lub usługi.
  • Kampanie mailingowe – wysyłanie wiadomości pocztą elektroniczną zawierających przykładowe oferty na produkty lub usługi.
  • Wysyłanie katalogów i materiałów promocyjnych pocztą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *