Sklep internetowy – jakie są plusy i minusy handlu w sieci?

Dla wielu osób szukających dla siebie pomysłu na życie sklep internetowy wydaje się strzałem w dziesiątkę – klienci znajdą się zawsze, bo my konsumenci uwielbiamy zakupy. Biznes w sieci uważamy za prosty sposób na wzbogacenie się. Jakie są plusy i minusy prowadzenia sklepu internetowego?

Niskie koszty założenia

Z pewnością niewątpliwym argumentem jest oszczędność wynikająca z faktu, że nie musimy dysponować wynajmowanym lokalem, magazynem ani profesjonalnym wyposażeniem, które jest niezbędne w przypadku sklepu stacjonarnego – mały sklepik może z powodzeniem mieścić się w naszym domowym zaciszu.

Elastyczne godziny pracy

Sklep nasz czynny jest i dostępny dla klienta 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Klienci przeglądają asortyment i odwiedzają nasz punkt handlowy o dowolnych porach, a my nie musimy im przy tym asystować.

Łatwy start

Samo założenie sklepu jest dość proste. Można skorzystać z gotowych programów do prowadzenia handlu w sieci, wystarczy zapał i dobre chęci, a dobry start mamy zapewniony.

O czym nie wolno zapomnieć?

Wydaje się, że to same plusy, nie należy jednak zapominać, że sklepy internetowe wyrastają jak grzyby po deszczu i wiele z nich równie szybko upada – dlaczego?

Reklama to podstawa

Musimy stale dbać o utrzymanie dotychczasowych klientów i nie zapominać o pozyskiwaniu nowych, reklama, pozycjonowanie naszego sklepu w wyszukiwarce to niezbędny element prowadzenia tego typu działalności.

Brak bezpośredniego kontaktu z klientem

Sklepy stacjonarne mają tę przewagę nad internetowymi, że uprzejmy i sympatyczny sprzedawca potrafi tak poprowadzić rozmowę, zachęcić klienta do zakupu, że ten nigdy nie wyjdzie z pustymi rękami. Tymczasem w sieci kontakt jest utrudniony, a każdy z nas mniej lub bardziej anonimowy.

Wady zakupów na odległość

Nie bez znaczenia jest fakt, że w sklepie stacjonarnym klient może przymierzyć, dotknąć, dokładnie obejrzeć produkt. W e- sklepie polegamy na zdjęciach, stąd nasze wątpliwości i niekiedy rezygnacja z zakupów, a nawet zwrot zakupionych rzeczy.

Sklep nie dla każdego

Prowadzenie biznesu w sieci wiąże się z odpowiedzialnością, systematycznością i pracowitością. Nie jest to łatwy i wygodny zarobek, stale musimy dbać o relacje z klientem, budować nasz wizerunek, zdobywać jego zaufanie, podchodzić do obowiązków rzetelnie. Podejmując się tego zadania powinniśmy rozważyć wszelkie za i przeciw, by ustrzec się porażki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *